Apteki Kwiatowe

logo Apteki Kwiatowe


O nas - Historia farmacji rodzinnej

Nagrody i wyróżnienia

Pierwszą aptekę założył i prowadził Henryk Policzkiewicz, która mieściła się w Lublinie przy ul. Bychawskiej 46 druga powstała też w Lublinie przy ul. Kowalskiej  Również w Krasnymstawie była prowadzona apteka w formie dzierżawy. W miejscowości tej dodatkowo funkcjonowała do zakończenia II Wojny Światowej fabryka kwasu octowego i owocowego

Juliusz Policzkiewicz założył kolejną aptekę w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście 14, która prowadzona była do wybuchu II Wojny Światowej Niezależnie od powyższego rodzina Policzkiewiczów prowadziła do 1945 roku fabrykę przy ul. Staszica 14 w Lublinie. Fabrykę tą odkupił od spółki „Aptekarze ziemi lubelskiej”  Henryk Policzkiewicz, który ją wielokrotnie modernizował i rozbudowywał. Produkowała ona na potrzeby Lublina i aptek  wody mineralne EMS, VICHY, SELZER. Po zakończeniu wojny wszystkie obiekty przeszły bez odszkodowania  na tzw. Skarb Państwa.  

Kolejnym kontynuatorem tradycji aptekarskiej był ojciec Tomasza – Zdzisław (1929–2009), który od 1958 roku prowadził wraz z żoną Eweliną (1929-1998) aptekę w małym miasteczku na lubelszczyźnie- Tyszowcach - miejscowości o wspaniałych tradycjach historycznych, znanej między innymi z konfederacji (1655) zawartej w obronie przed najazdem szwedzkim.

Tradycje rodzinne Policzkiewiczów kontynuował jego syn Tomasz – prawnik (1955–2009) oraz synowa Jadwiga - magister farmacji.

W 1993 roku powstała pierwsza apteka w sieci tj. „Melisa” od 2001 roku apteka "Malwa" oraz od kwietnia 2004 roku apteka "Macierzanka". W 2005 przy aptece „Melisa” została otwarta przestronna sala samoobsługowa "Maciejka", która cieszyła się uznaniem pacjentów. W lutym 2006 uruchomiona została apteka  "Marzanka" przy ul. Milczańskiej 7.

Magister Jadwiga Policzkiewicz (z domu Parol) ukończyła w 1974 roku Liceum Ogólnokształcące w Tyszowcach i po zdaniu matury miała możliwość wyboru dowolnego kierunku studiów, bez konieczności zdawania egzaminu wstępnego. Wybrała Wydział Farmaceutyczny przy Akademii Medycznej w Lublinie, czym wzbudziła ogólne zdziwienie, nie tylko swojej rodziny, kolegów, znajomych ale również nauczycieli, którzy namawiali ją na bardziej „intratne” finansowo w tamtych czasach kierunki.

Dyplom magistra farmacji otrzymała z wyróżnieniem w 1979 roku z rąk dziekana wydziału - profesora Lecha Przyborowskiego, po obronie pracy napisanej pod kierunkiem profesora Tkaczyńskiego na Wydziale Technologii Środków Leczniczych. Potem przyszły lata pracy w CEFARM-ach - lubelskim, olsztyńskim, szczecińskim. Przeszła różne stopnie wtajemniczenia zawodowego - od młodszego asystenta do kierownika apteki włącznie.

W 1989 roku uzyskała I stopień specjalizacji z farmacji aptecznej. W chwili obecnej pełni również społecznie funkcje w Komisji Nauki Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Szczecinie.

W 2007 Jadwiga Policzkiewicz została nagrodzona najwyższym odznaczeniem farmaceutycznym odbierając w Warszawie z rąk dr Grzegorza Kucharewicza Medal im. prof. Bronisława Koskowskiego.

Tradycje rodzinne kontynuują dzieci Jadwigi i Tomasza  - Justyna - mgr farmacji oraz Maciej - technik farmacji wraz z żoną Anetą - mgr chemii technik farmacji.
 


Wszystkie nazwy i znaki towarowe należą i/lub są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.